The society logo over a background of trackwork. For 4mm finescale railway modelling at its very best

Chairman's Cup 1983-1988

From 1983 the distinction between kit and scratchbuilt models was dropped, and class five was therefore changed to recognise models which were created from proprietary models, and converted to P4 standards. The categories in this period were:

 

Year Class Class Winner Model
1983 1
Joint winner
Bernard Baker
Cup winner
LSWR 0-6-0T
View image
1
Joint winner
Arthur Mold
Cup winner
LMS Princess 4-6-2
View image
1, highly commended Alan Clarke LMS Crab
View image
2 Andrew Wiles GWR 1892 coaches
View image
3 Paul Hollingsworth PO Wagons
View image
4, winner Bill Hudson Cottages from 'Calver'
View image
4, highly commended Bob Isgar Mineral hopper
View image
5 No entries  
6 Tony Miles GNR(I) Q 4-4-0
View image
1984 1 Tony Miles GNR(I) Q 4-4-0
View image
2 Not awarded  
3 No entries  
4 Stephen Williams
Cup winner
17th century almshouses
5 Not awarded  
6 Clive Croome Metropolitan coach
1985 1 Alan Sibley GNR C12 4-4-2T
View image
2 Not awarded  
3, joint winner John Harper MGN Brake van
3
Joint winner
Charles Trace MR and LBSCR wagons
View image
4 Mike Jolly
Cup winner
Winchester Chesil station building
View image
5 Philip Hall Mainline 57xx
View image
6
Joint winners
Mike Jolly &
Paul Garnworthy
East Hill bridge
Barr end loco shed
1986 1 Martin Finney GWR Stella 2-4-0
2 Alan Sibley MR 6 wheel full brake
3 Charles Trace
Cup winner
LBSC wagons
4 Alan Sibley Pampisford Signal box
5 Alan Sibley Hornby J52
6 Bob How Lydney Jcn station buildings
1987 1 Malcolm Mitchell GWR 45xx
View image
Highly Commended Martin Finney for Aberdare 2-6-0 and Andrew Wiles for GWR 850 class saddle tank.
Commended P. Taylor for terrier tank 'Stepney' and Iain Rice for
J39 0-6-0.
2 Alan Sibley S&D milk and fruit van
Highly Commended Alan Sibley for LT 1938 stock driving motor car and Martin Finey for GWR articulated coaches.
Commended Alan Sibley for Gresley Buffet car
View image
Andrew Wiles for GWR 4 and 6 wheel coaches.
3 Charles Trace Cowans Sheldon crane
4 David Steele
Cup winner
Elm trees
Commended Bob Howe for Lydney Junction station building.
5 No entries  
6 Clive Croome PO wagons
1988 1 Chris Pendlenton
Cup winner
A1 4-6-2
2 No entries  
3 Not awarded  
4 Not awarded  
5 Not awarded  
6 John Hayes LSWR O2 0-4-4Ts